Bobor, nechápe novú dobu na Domaši

Autor: Tomáš Makatúra | 18.7.2011 o 10:20 | Karma článku: 9,46 | Prečítané:  1708x

Na webovej stránke expertov z Domaše je zaujímavá historka o tom, ako chcela bláznivá turistka zabrániť rozvoju miestneho pobrežia. Chránila vlastným telom bobrie hniezdo pod mólom a dokonca volala na pomoc zodpovedné orgány. Domašáci to teda vyriešili po svojom. Turistke poriadne vynadali a hrdinský poľovník vlastným mechanizmom odtiahol mólo od chlpatej potvory, ktorá si myslela, že ubytovať sa môže bez úradnej pečiatky kde chce.

Bolo by to smiešne, ak by to presne nevykresľovalo charakter tamojšej úderníckej partie.

Bobor vodný je celoročne chránený živočích. Zákon, ktorý ho chráni jednoznačne hovorí o tom, že je ho zakázané rušiť v jeho prírodnom prostredí, zraňovať, chytať, či premiestňovať. Zakázané je aj poškodzovanie jeho obydlí a hniezd. To platí aj na Domaši. Dokonca aj pre kontrolórov, poslancov, lokálnych aktivistov a poľovníkov.

Zosmiešňovanie turistky, ktorá im pripomenula, ako by sa mali správať k chránenému živočíchovi, len napovedá, že verejná správa v tejto oblasti trpí katastrofálnym deficitom odbornosti. Asi je na čase, aby sa o uvedenú situáciu začali zaujímať orgány štátnej ochrany prírody. Popis konania k obydliu chráneného živočícha je na verejne prístupnej stránke. http://www.domasacity.sk/sk/uvod/clanok/kvoli-bobrovi-zasahovala-policia. Dopad zásahu ťažkým mechanizmom v dobe, keď v hniezde mohli byť mladé by mal byť preverený a náležite „ocenený".

Okrem toho som presvedčený, že „poľovník" v rámci odborných skúšok mal ovládať správny postup k chránenému živočíchovi a vedome ho porušil. Zástupca samosprávy, ktorý ho v tomto konaní podporil by mal svoj diel zodpovednosti prevziať tiež.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?