Panské huncútstvo a Líbya

Autor: Tomáš Makatúra | 24.8.2011 o 8:00 | (upravené 24.8.2011 o 8:22) Karma článku: 9,91 | Prečítané:  1850x

Aj v zahraničnej politike platí, že radový občan nesmie strácať aktuálny prehľad, nakoľko sa veľmi rýchlo z úhlavných priateľov stávajú úhlavní nepriatelia a naopak. Ešte nedávno sa aj naši vrcholní predstavitelia hostili v nomádskom stane a dištancovali sa od nešťastných bulharských sestričiek, ktoré vraj spôsobili v Líbyi nákazu a dnes už stojíme na strane nových správcov ropných vrtov a vojenských nájazdových táborov, ktorým ešte nevychladli hlavne samopalov. Rovnaký akrobatický obrat vzájomnej lásky vykazujú aj ďaleko staršie demokracie.

Mediálne spravodajstvo z tejto vojny bolo prinajmenšom tak čudné a nepochopiteľné, ako pomoc cudzích vojsk skupinkám rebelov a dlhé roky intenzívneho a vrúcneho priateľstva pána Kaddáfího s mnohými demokratickými lídrami. Zrazu sa situácia zvrtla a z kamaráta je nepriateľ, lietadlá NATO bombardujú líbyjské mestá, hovorí sa o civilných obetiach. Svetové médiá  opisujú domácich hrdinov, ktorí vyzerajú aj napriek profesionálnym zostrihom spravodajcov, ako nesúrodá banda vyjašených tínedžerov blúdiaca po krajine a ak im nehelpnú bojové lietadlá „najdemokratickejších krajín" nevybojujú ani myšiu dieru. Dokonca im zatiaľ nenašli ani „rešpektovanú tvár" tej úžasnej zmeny v krajine, ktorá zo stredoveku preskočila do časov, keď sa jej podlizovali uznávané autority politiky.

V zahraničnej politike by to zrejme chcelo viac úprimnosti a otvorenosti. Pomenovať dôvody je niekedy čestnejšie, ako robiť hlupákov z občanov, ktorí sa cítia súčasťou demokratického a spravodlivého sveta. Tragická fraška prezliekania kabátov, by sa nemala stať základnou metódou práce žiadnej inštitúcie z Európy a už vôbec nie ak ide o využitie vojenskej sily. Aj radoví ľudia z demokratickej Európy majú právo vedieť, prečo ich v niektorých krajinách pokladajú za nepriateľov, vykrádačov zdrojov a cieľ sebevražedných misií. Ich predstavitelia by nemali meniť postoje rýchlejšie, ako to zodpovedne vysvetlia.

A možno sa ešte dočkáme aj situácie, keď sa v prezidentskom paláci budú odovzdávať medaile za statočnosť bulharským sestričkám z Lýbie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Smrť nemusí vyjsť draho. Popol pred zemou si volí čoraz viac ľudí

Ľudia sa pri úprave hrobov začínajú inšpirovať minimalizmom zo Západu. Menej kahancov a vencov pomáha aj životnému prostrediu.

EKONOMIKA

Hyperloop otvára pobočku na Slovensku, zaplatí talentovaných ľudí

S novým druhom dopravy súvisia aj nové pravidlá.


Už ste čítali?