Nedalo mi - chcem sochu ľudskej hlúposti!

Autor: Tomáš Makatúra | 1.3.2011 o 23:35 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1321x

Bratislava je špecifické územie. Asi ich tam očkujú, aby boli iní ako zvyšok Slovenska. Naozaj som nechápal, prečo je tento fenomén tak zažratý práve na tomto území. Včerajšia správa o podpore kópie pomníka monarchie a príchodu Maďarov k Dunaju mi otvorila oči.

Bratislava sa cíti malá, bezvýznamná a opustená. Bez histórie a osobností, skrátka hľadá svoju identitu v každom velikánovi, ktorý v nej kedysi hoc len prenocoval. A čo by miestni trochárili, ak je šanca ukázať sa kráľovsky. Predsa žiadna osobnosť ktorá v tomto meste žila, žiadna historická udalosť nepritiahne toľko svetovej slávy, ako Mária Terézia s dvomi maďarskými husármi. Dokonca aj námestie, na ktorom prehrmeli historické udalosti, bude môcť niesť honosnejší názov pripomínajúci udalosť pre  Bratislavčanov  jednoznačne najdôležitejšiu a čo tam po dejinách a názore zvyšku provincie...

Sochy by sa nemali rozbíjať , symbolizujú plynutie času a vývoj národa. Sú však aj sochy, ktorých samotné rozbitie sa stalo symbolom. Do tejto kategórie ja počítam spomínaný monument. Jeho rozbitie československými legionármi sa stalo momentom v ktorom si množstvo ľudí uvedomilo začiatok novej doby. Doby ktorá dala Slovákom historické šance  ktoré im upierala zatuchnutá monarchia.  Potrebuje Bratislava   monarchistické symboly, aby  potvrdila, že má komplex z Viedne?  Pánom od Dunaja by sa bolo dobré pozrieť opačným smerom- k zvyšku Slovenska a tam hľadať identitu, historické korene a zdroj inšpirácie. Socha Márie Terézie nezmení výzor mesta ani jeho atraktivitu pre turistov zo zahraničia. Nebude to originál s historickou hodnotou- len novodobá napodobenina. Bude pôsobiť ako karikatúra z mramoru na tému- „urobíme si kópiu z  minulosti, lebo počas tých našich najlepších rokov sa nenašlo nič, čo by za to stálo"...

Ešte šťastie, že na Rhodose nemajú tento druh čudáctva. Nový  Rhodoský kolos by ich vyšiel drahšie, ale vzhľadom k tomu, že by sa aj tak jednalo len o napodobeninu, dal by sa urobiť z plastu- ako symbolu lacnej  ľudskej hlúposti. Určite by sa pri takejto skulptúre zastavovali davy s vencami na večnú pamiatku zdravého rozumu. Taký symbol je totiž bezhraničný a nekonečný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?