Slovák a katastrofa

Autor: Tomáš Makatúra | 15.3.2011 o 17:45 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  2112x

Pozerám na zábery z Japonska. Je to katastrofa krížená apokalypsou. Hnev prírody, besnenie živlov, nedokonalosť ľudskej technológie - čierna labuť. Napriek tragédii Japonci čelia tomu ohromnému tlaku s nesmiernym odhodlaním, odvahou a veľkosťou ducha. Na pumpách nezvýšili ceny benzínu ani pri jeho nedostatku. Na internetových portáloch sa vyzývajú, aby nezabúdali pomáhať v núdzi nie len sebe, ale aj starým ľuďom. Dokonca Kambodži v tejto dobe poskytli rozvojovú pomoc! Delia sa o potraviny. Civilná ochrana a jej fungovanie je v Japonsku na mimoriadne vysokej úrovni a venuje sa jej pravidelná a aktívna pozornosť.

Zatiaľ je ich správanie v nešťastí menej  podobné na to, čo sme videli v správach po Katrine v USA, alebo aj povodniach na Slovensku... Jediné, čo rezonuje rovnako je obviňovanie úradov, inštitúcií a vlády že informuje málo, nezrozumiteľne, nespoľahlivo, klamlivo a alibisticky. Niektoré servery ale informujú, že mnohí ľudia začali viac veriť vzájomnej informovanosti cez web a vyzývajú sa k úteku z postihnutých oblastí.  Situácia zrejme prerástla únosnosť aj  vysoko disciplinovanej Japonskej spoločnosti.

Napadlo ma, ako by sme pri podobnej situácii obstáli u nás. Dokázali by sme sa deliť o potraviny, nerabovať, myslieť na iných ak nám ide o vlastný krk? Vedeli by sme kde sú naše bezpečnostné kryty, evakuačné miesta, prostriedky civilnej ochrany? Verili by sme úradom a vláde? Majú tieto inštitúcie nárok na našu dôveru, sú pripravené, zvládli by to? Individuálne vieme, kde sú naše ľudské rezervy pomôcť si sám a až od ktorých hraníc by sme čakali pomoc záchranných zložiek? Dokázali by naše médiá primerane informovať ak väčšina ich doterajšieho vývoja je o senzáciách, krvi a extrémoch?

Naozaj neviem. Na množstvo z týchto otázok si odpovedať nedokážem. Japonci majú moju úctu a obdiv. My môžeme len dúfať, že sled takých nešťastí našu krajinu nikdy nepostihne. Som rád, že zatiaľ neviem odpovede na svoje pochybnosti. V kútiku mysle mi však vŕta červík , že pripravenosť obyvateľov Slovenska by mali zodpovedné inštitúcie viac preveriť. Civilná ochrana nie je v médiách práve najzhovorčivejší účastník.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?