Slovák a katastrofa

Autor: Tomáš Makatúra | 15.3.2011 o 17:45 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  2112x

Pozerám na zábery z Japonska. Je to katastrofa krížená apokalypsou. Hnev prírody, besnenie živlov, nedokonalosť ľudskej technológie - čierna labuť. Napriek tragédii Japonci čelia tomu ohromnému tlaku s nesmiernym odhodlaním, odvahou a veľkosťou ducha. Na pumpách nezvýšili ceny benzínu ani pri jeho nedostatku. Na internetových portáloch sa vyzývajú, aby nezabúdali pomáhať v núdzi nie len sebe, ale aj starým ľuďom. Dokonca Kambodži v tejto dobe poskytli rozvojovú pomoc! Delia sa o potraviny. Civilná ochrana a jej fungovanie je v Japonsku na mimoriadne vysokej úrovni a venuje sa jej pravidelná a aktívna pozornosť.

Zatiaľ je ich správanie v nešťastí menej  podobné na to, čo sme videli v správach po Katrine v USA, alebo aj povodniach na Slovensku... Jediné, čo rezonuje rovnako je obviňovanie úradov, inštitúcií a vlády že informuje málo, nezrozumiteľne, nespoľahlivo, klamlivo a alibisticky. Niektoré servery ale informujú, že mnohí ľudia začali viac veriť vzájomnej informovanosti cez web a vyzývajú sa k úteku z postihnutých oblastí.  Situácia zrejme prerástla únosnosť aj  vysoko disciplinovanej Japonskej spoločnosti.

Napadlo ma, ako by sme pri podobnej situácii obstáli u nás. Dokázali by sme sa deliť o potraviny, nerabovať, myslieť na iných ak nám ide o vlastný krk? Vedeli by sme kde sú naše bezpečnostné kryty, evakuačné miesta, prostriedky civilnej ochrany? Verili by sme úradom a vláde? Majú tieto inštitúcie nárok na našu dôveru, sú pripravené, zvládli by to? Individuálne vieme, kde sú naše ľudské rezervy pomôcť si sám a až od ktorých hraníc by sme čakali pomoc záchranných zložiek? Dokázali by naše médiá primerane informovať ak väčšina ich doterajšieho vývoja je o senzáciách, krvi a extrémoch?

Naozaj neviem. Na množstvo z týchto otázok si odpovedať nedokážem. Japonci majú moju úctu a obdiv. My môžeme len dúfať, že sled takých nešťastí našu krajinu nikdy nepostihne. Som rád, že zatiaľ neviem odpovede na svoje pochybnosti. V kútiku mysle mi však vŕta červík , že pripravenosť obyvateľov Slovenska by mali zodpovedné inštitúcie viac preveriť. Civilná ochrana nie je v médiách práve najzhovorčivejší účastník.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?