Skončí centrálne vykurovanie?

Autor: Tomáš Makatúra | 25.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1369x

Centrálne vykurovanie berieme ako samozrejmosť, ktorá patrí k pohodliu bývania v panelákoch. Teplárne nám poskytujú komfortnú službu, ktorá má regulovanú cenu a jej prevádzka je pod odborným dozorom rôznych inštitúcií. Privatizácia teplární výrazne zatrasie terajším stavom. Nepredávajú sa len fabriky na výrobu tepla, ale mestské trhy a kľúče od vstupu do rozvodnej sústavy pre iných dodávateľov tepla. Akosi sa zabudlo, že  každé mesto má záväznú energetickú koncepciu, ktorá privatizáciou teplární a rozvodov môže stratiť pôdu pod nohami.  

Horúca ihla predaja, ktorá má zaplátať diery v rozpočte však môže vrátiť teplárenstvo roky dozadu. Poriadne sa dotkne občanov a dotkne sa aj dodávateľov z alternatívnych zdrojov, ktorým rozvody nepatria. Záväzné regulatívy miest a obci vyplývajúce z energetických koncepcií, za ktoré vyvalili poriadne peniaze sa dostanú do bodu nula a bude ich nutné prerábať. Ak mestá nezískajú páku, ako pre obyvateľov nakupovať teplo od zdrojov, ktoré v energetických koncepciách preferujú nastane diktát privatizérov. Riešením by bola správa rozvodov tepla v rukách samospráv. Tak sa dajú podporiť obnoviteľné zdroje energie, preferovať výrobu z kontrolovaného množstva fosílnych zdrojov  aj kontrolovať efektívnosť centrálnej vykurovacej sústavy pre obyvateľov. Potom je opodstatnený aj nátlak na koncového odberateľa, aby sa nemal záujem zo sústavy odpájať. V opačnom prípade je nelogické sankcionovať občanov, ak nebudú mať záujem podporovať čoraz drahší a neistejší centrálny zdroj tepla.

Som úprimne prekvapený, nedostatkom odbornej diskusie vo vzťahu k predaju teplární a rozvodov. Neviem, či je to šokom z rýchlosti ktorou sa veci dejú, alebo energetikom už nestojí za to prejaviť svoju profesionalitu a boja sa politikov. Aj samosprávy, ktorých sa vec týka sú podivne ticho. Bude neskoro, ak sa vec prevalí až pri prvom vyúčtovaní za teplo. To nám potom netreba ani odborníkov ani poslancov. Stačí preraziť dieru do panelu a inštalovať si piecku...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?