Rómovia z izolačky

Autor: Tomáš Makatúra | 24.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 11,83 | Prečítané:  2640x

Dnes sa v jednej z prešovských škôl stala zlomová vec. Malé rómske deti v organizovanej svorke agresívne zaútočili na učiteľky a ničili zariadenie triedy. To je viac než zlé z viacerých dôvodov a jeden je horší, ako druhý. Zlá je aj reakcia - zásah policajtov školených na krčmové bitky a zdesená , uzavretá reakcia školy.

Je viac ako zrejmé, že v Rómskej populácii rastú odlúčené generácie ľudí, ktorí sa nevedia správať. Nevedia, čo je normálne a čo už patrí len do akčných filmov a telenoviel. Agresivita a násilie je v rámci komunity, ale aj navonok pre nich bežným spôsobom prejavu. Kto by sa chcel správať ináč, prejavil by slabosť?

V škole, kde by sa mohli stretnúť s inou kultúrou narážajú na vylúčenie. Biele deti nechcú riskovať  bližší vzťah s násilnou, hlučnou, neprispôsobivou a často aj mnohými ďalšími problémami obdarenou partiou malých Rómov, ktorých prejav je často zdrojom strachu, pobúrenia a znechutenia. Veď v ich skupinkách často platí len právo silnejšieho. Spolupráca môže vznikať len tam, kde si obe skupiny majú čo ponúknuť. Zatiaľ sa to zrejme veľmi ťažko hľadá a Rómovia žijú aj v školách-  ako na izolačke.

V centre pozornosti sú hlavne ak dačo vyvedú. Systematická poradenská psychologická práca je potrebná, ale buď je zrejme iba formálna, alebo aplikované postupy nie sú účinné a mali by sa rýchlo zmeniť. Prevencia je asi nepoznané slovo.

Po zásahu policajtov na škole proti sedemročným faganom, ktorí sa správali k svojim učiteľkám , ako banda ostrieľaných gaunerov z Leopoldova, by som čakal, že na školu nabehnú davy školených odborníkov na detské problémové správanie. Každý malý výtržník by mal byť pod odborným dozorom a sociálka by mala systematicky pracovať s ich rodičmi. Stalo sa totiž to, že títo malí výtržníci nepôsobili ako problémoví jednotlivci. Pochopili silu kolektívneho útoku a ja si neviem predstaviť, ak im to vyšlo do týchto rozmerov v detskom veku, čo dokážu zorganizovať za pár rokov v budúcnosti...

Prešovský incident potvrdzuje, že práca s izolovanými generáciami Rómov zlyháva už na začiatku ich života. Nie je systematická. Nie je správna. Spoločnosť ju nevie riešiť a na násilie odpovedá len policajným zásahom. Chýba časť reakcie ktorá investuje do humánneho programu zapojenia Rómov. Nič iné nám nezostáva a samo sa to už nevyrieši. Môže byť len horšie.

Odpoveď spoločnosti na násilie, ktorú sme dnes videli v Prešove bola v tom zmysle, že v budúcnosti budú náš spôsob života musieť chrániť silové zložky pred organizovanými skupinami neprispôsobivých. V takej krajine by som žiť nechcel...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?