Rómovia z izolačky

Autor: Tomáš Makatúra | 24.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 11,83 | Prečítané:  2640x

Dnes sa v jednej z prešovských škôl stala zlomová vec. Malé rómske deti v organizovanej svorke agresívne zaútočili na učiteľky a ničili zariadenie triedy. To je viac než zlé z viacerých dôvodov a jeden je horší, ako druhý. Zlá je aj reakcia - zásah policajtov školených na krčmové bitky a zdesená , uzavretá reakcia školy.

Je viac ako zrejmé, že v Rómskej populácii rastú odlúčené generácie ľudí, ktorí sa nevedia správať. Nevedia, čo je normálne a čo už patrí len do akčných filmov a telenoviel. Agresivita a násilie je v rámci komunity, ale aj navonok pre nich bežným spôsobom prejavu. Kto by sa chcel správať ináč, prejavil by slabosť?

V škole, kde by sa mohli stretnúť s inou kultúrou narážajú na vylúčenie. Biele deti nechcú riskovať  bližší vzťah s násilnou, hlučnou, neprispôsobivou a často aj mnohými ďalšími problémami obdarenou partiou malých Rómov, ktorých prejav je často zdrojom strachu, pobúrenia a znechutenia. Veď v ich skupinkách často platí len právo silnejšieho. Spolupráca môže vznikať len tam, kde si obe skupiny majú čo ponúknuť. Zatiaľ sa to zrejme veľmi ťažko hľadá a Rómovia žijú aj v školách-  ako na izolačke.

V centre pozornosti sú hlavne ak dačo vyvedú. Systematická poradenská psychologická práca je potrebná, ale buď je zrejme iba formálna, alebo aplikované postupy nie sú účinné a mali by sa rýchlo zmeniť. Prevencia je asi nepoznané slovo.

Po zásahu policajtov na škole proti sedemročným faganom, ktorí sa správali k svojim učiteľkám , ako banda ostrieľaných gaunerov z Leopoldova, by som čakal, že na školu nabehnú davy školených odborníkov na detské problémové správanie. Každý malý výtržník by mal byť pod odborným dozorom a sociálka by mala systematicky pracovať s ich rodičmi. Stalo sa totiž to, že títo malí výtržníci nepôsobili ako problémoví jednotlivci. Pochopili silu kolektívneho útoku a ja si neviem predstaviť, ak im to vyšlo do týchto rozmerov v detskom veku, čo dokážu zorganizovať za pár rokov v budúcnosti...

Prešovský incident potvrdzuje, že práca s izolovanými generáciami Rómov zlyháva už na začiatku ich života. Nie je systematická. Nie je správna. Spoločnosť ju nevie riešiť a na násilie odpovedá len policajným zásahom. Chýba časť reakcie ktorá investuje do humánneho programu zapojenia Rómov. Nič iné nám nezostáva a samo sa to už nevyrieši. Môže byť len horšie.

Odpoveď spoločnosti na násilie, ktorú sme dnes videli v Prešove bola v tom zmysle, že v budúcnosti budú náš spôsob života musieť chrániť silové zložky pred organizovanými skupinami neprispôsobivých. V takej krajine by som žiť nechcel...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?