Hlúposť sadí na Domaši burinu

Autor: Tomáš Makatúra | 2.4.2011 o 8:00 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  2075x

Východ Slovenska je poznamenaný biedou a nezamestnanosťou. Sú oblasti, kde sa ľudom darí lepšie. Väčšinou sa jedná o mestá a obce kde fungujú fabriky, ktoré nestihol niekto rozkradnúť do krachu, alebo osvietení predstavitelia vybudovali vlastné príležitosti v podobe priemyselných parkov a  rozvoja turizmu. Cestovný ruch sa vyslovene viaže na lokality, kde príroda poskytuje vhodné formy oddychu. Ak to domáci využijú správne je takáto aktivita požehnaním pre celé okolie. Pekný príklad vďaky za rozvoj dobrého života som videl na Chorvátskom Krku, kde zakladateľovi turizmu postavili domáci sochu. Zabezpečil im zdroj spokojného života pre mnohé generácie. Škoda že u nás takým ľuďom sochy nestaviame, ale často sa nájdu jedinci, ktorý si z ich uštvania spravia životnú náplň.

Takýto chorý príbeh práve prebieha na Domaši. Podnikateľ so skúsenosťami kúpil pozemky, pripravil projekt v lokalite, ktorá je síce krásna, ale turisti sa môžu osviežiť akurát vodou z nádrže a surovou rybou z panenskej pláže. Chcel vytvoriť možnosť občerstvenia, ihriská, sociálne vybavenie, upraviť brehy a vysypať pieskom pláž. Mal v pláne v malej dedinke vytvoriť pracovné miesta a impulz mohol v rozvoji pokračovať ďalej a iniciovať príležitosti pre ďalších. Prilákať ľudí. Znie to pekne, keby... našiel sa „kontrolór" ktorý sa pustil do „spravodlivého boja". Zákulisne napáda vydané povolenia, vyhráža sa úradníkom, štve ľudí, vypisuje na lokálnych stránkach nezmysly po internete. Jediným jeho argumentom je, že nechce, aby Domaša vyzerala ako Šírava... Zrejme si projekt ani poriadne nepreštudoval. To je ten lepší pohľad. Iný pohľad môže hovoriť o úplne iných osobných motívoch, ktoré s neznalosťou nesúvisia. Budú však znamenať, že na panenských plážach zarastených burinou môžu rekreovať iba domáce husi, ktoré budú pásť ich nezamestnaní majitelia.

Závisť, neprajnosť, pažravosť je častá príčina prečo sa veci na Slovensku nehýbu. Ak by si ľudia dopriali, možno úspech jedného pomôže úspechu ďalším. Platí to hlavne pre oblasti, kde na príležitostiach rastie burina, ktorá má hlúpych záhradníkov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?