„Subotnik“, alebo akcia „Z“ pre majstrovstvá sveta

Autor: Tomáš Makatúra | 11.4.2011 o 14:00 | Karma článku: 7,36 | Prečítané:  1673x

S prekvapením som sa na webe dočítal, že za socíku hnali ľudí do bezplatnej budovateľskej aktivity v oblastiach na ktoré neboli peniaze. Čistili sa smetiská, stavali kultúrne domy a domy smútku, opravovali chodníky. Väčšinou sa to robilo pri príležitosti významnej návštevy zahraničných papalášov, alebo nejakého revolučného výročia. Volalo sa to „subotnik", alebo akcia „Z" (asi od slova zadarmo)... Teraz takto do svedomia radového občana vstupuje „komunálny teambuilding".

Aj dnes pracujú na Slovensku tisícky ľudí v dobrovoľníckych organizáciách zadarmo vo svojom volnom čase a z vlastného presvedčenia. Orientujú sa na riešenie problémov, ktoré pokladajú vo svojom osobnom hodnotovom rebríčku za prioritné. Vidíme ich v zúbožených osadách, v práci s bezdomovcami, chorými deťmi, darujú krv, čistia lesy, či  potoky. Skoro zásadne pomáhajú mimo slávy kamier a zástupov redaktorov.

Majstrovstvá sveta v hokeji priniesli zaujímavú zmenu. Dobrovoľníctvo sa začalo propagovať v sektore, ktorý bol roky predmetom zákaziek agentúr a organizácií. Zabezpečovali to cez objednávky platení ľudia z verejnej správy. Dnes vidíme, ako niektorí vrcholní politickí predstavitelia v montérkach čistia ulice (samozrejme s so sprievodom médií), robí sa nábor na sprievodcov a organizátorov, stavajú sa rôzne zariadenia. Nad tým sa vznáša apel na svedomie občanov, aby sa pripojili a slávna akcia majstrovstiev sveta v hokeji prebehla na úrovni. Jasne však rezonuje odkaz, že ekonomický profit z tejto akcie nie je smerovaný do verejného sektora.

Nevadí mi, ak sa spopularizuje dobrovoľníctvo. Pripadá mi však čudné, ak sa deje len v súvislosti s komerčnou akciou a väčšina práce, ktorá sa vyžaduje je vlastne predmetom podnikania a zákaziek verejnej správy. Každá samospráva má od občanov dane, aby zabezpečovala informovanosť o meste, jeho čistotu, výsadbu kvetov, prípadne dostavbu chodníkov a vybavenosti. Má sa to diať priebežne a občan za to platí dane.

Hokejové majstrovstvá určite prilákajú množstvo turistov. Či je práve toto kategória ľudí, ktorá ocení pripravené vyleštené „kulisy" pre hokejovú show je sporné. Otázkou je aj to, ako dlho vydrží „dobrovoľnícky poriadok" ak nevychádza z reálneho postoja tých, čo ho zabezpečujú normálne. Tiež mi vŕta v hlave, ako si vykonávajú prácu tí, za ktorých teraz suplujú dobrovoľníci a ako sú nastavené úrovne potrieb na tieto činnosti, ak je nutné v čase komerčnej akcie zháňať navyše iniciatívu a bezplatnú prácu daňovníkov.

Zopakujem znovu - hlboko si vážim dobrovoľnícku prácu a viem, že je veľmi potrebná. Mám iba obavu, že podaktorí stále nepochopili rozdiel medzi ňou a tým „ subotnikom".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?