Beztrestní a nepoučiteľní

Autor: Tomáš Makatúra | 14.4.2011 o 13:31 | Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1639x

Je zaujímavé, že po veľkých katastrofách, nešťastiach a haváriách vidíme často rovnaký scenár a schému správania. Inštitúcie a jednotlivci sa začnú tváriť, že zodpovednosť za veci nesie niekto iný. Ak majú dostatok kontaktov, moci a peňazí v konečnom dôsledku sa vec uhrá do stratena. Príbuzným zapchajú ústa odškodným, alebo vyhrážkami a život ide ďalej. Tragédiou je, že často bez poučenia a rovnakí ľudia sa prepchajú do pozícií, kde sa s nekonečnou bohorovnosťou správajú rovnako.

Havarované ropné plošiny, jadrové elektrárne, bane, priemyselná a vojenská výroba. Miliardové škody, stovky mŕtvych a postihnutých ľudí, zlynčovaná príroda, zamorené územia kde bude desiatky rokov číhať smrtka. Spoločným menovateľom je beztrestnosť a nepoučiteľnosť tých, ktorí niesli zodpovednosť a ťažili z aktivít na hrane morálky, slušnosti a zákona.

S Fukušimou, či červeným kalom si u nás zatiaľ starosti robiť nemusíme, ale je na Slovensku dosť potenciálu aby sa barbarským schémam programovaných katastrof vyhlo? Ako sme sa poučili z havárií, výbuchov, únikov a zamorení, ktoré sa odohrali na našom území? Zodpovedali sa tí, ktorí profitovali z nekvalitných prevádzok? Zodpovedali sa tí, ktorí im to tolerovali? Zhodnotili sa tieto udalosti tak, že našili obranné mechanizmy v zákonoch? Je prevencia a kontrola dostatočná hlavne v oblastiach, ktoré sa zdajú „nedotknuteľné“ pre pozíciu malých miestokráľov priemyslu? Je pozícia kontrolných mechanizmov dostatočne nezávislá a sebavedomá?

Asi by som sa mohol pýtať veľmi dlho a čoraz viac by som pôsobil ako naivka. Zrejme zožnem výsmech všetkých, ktorým nevisí nad hlavou zanedbané odkalisko tak, ako obyvateľom Krompách, ktorým nehnijú zdochnuté zvieratá na „prekladisku“ pri domoch ako v Nitre, nestavajú „dočasné“ trvalé úložisko jadrového odpadu, alebo príštipkária na protipovodňových opatreniach, ako skoro všade okrem Žiliny a Bratislavy, rozmontovávajú výbušniny tak, že sa toho boja aj ostrieľaní pyrotechnici, rúbu uhlie v bani ktorú zalieva voda...

Schéma  nezodpovednosti Fukušimy, Černobyľu, vŕtacej plošiny Deepwater Horizon, červený kal z Veszprému a ďalšie nie je ničím výnimočným a môže prebehnúť aj u nás. Od určitej hranice rozsahu škôd by sa už možno zišiel aj nezávislý medzinárodný tribunál podobný tým, ktorý súdil najťažších vojnových zločincov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?