Beztrestní a nepoučiteľní

Autor: Tomáš Makatúra | 14.4.2011 o 13:31 | Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1639x

Je zaujímavé, že po veľkých katastrofách, nešťastiach a haváriách vidíme často rovnaký scenár a schému správania. Inštitúcie a jednotlivci sa začnú tváriť, že zodpovednosť za veci nesie niekto iný. Ak majú dostatok kontaktov, moci a peňazí v konečnom dôsledku sa vec uhrá do stratena. Príbuzným zapchajú ústa odškodným, alebo vyhrážkami a život ide ďalej. Tragédiou je, že často bez poučenia a rovnakí ľudia sa prepchajú do pozícií, kde sa s nekonečnou bohorovnosťou správajú rovnako.

Havarované ropné plošiny, jadrové elektrárne, bane, priemyselná a vojenská výroba. Miliardové škody, stovky mŕtvych a postihnutých ľudí, zlynčovaná príroda, zamorené územia kde bude desiatky rokov číhať smrtka. Spoločným menovateľom je beztrestnosť a nepoučiteľnosť tých, ktorí niesli zodpovednosť a ťažili z aktivít na hrane morálky, slušnosti a zákona.

S Fukušimou, či červeným kalom si u nás zatiaľ starosti robiť nemusíme, ale je na Slovensku dosť potenciálu aby sa barbarským schémam programovaných katastrof vyhlo? Ako sme sa poučili z havárií, výbuchov, únikov a zamorení, ktoré sa odohrali na našom území? Zodpovedali sa tí, ktorí profitovali z nekvalitných prevádzok? Zodpovedali sa tí, ktorí im to tolerovali? Zhodnotili sa tieto udalosti tak, že našili obranné mechanizmy v zákonoch? Je prevencia a kontrola dostatočná hlavne v oblastiach, ktoré sa zdajú „nedotknuteľné“ pre pozíciu malých miestokráľov priemyslu? Je pozícia kontrolných mechanizmov dostatočne nezávislá a sebavedomá?

Asi by som sa mohol pýtať veľmi dlho a čoraz viac by som pôsobil ako naivka. Zrejme zožnem výsmech všetkých, ktorým nevisí nad hlavou zanedbané odkalisko tak, ako obyvateľom Krompách, ktorým nehnijú zdochnuté zvieratá na „prekladisku“ pri domoch ako v Nitre, nestavajú „dočasné“ trvalé úložisko jadrového odpadu, alebo príštipkária na protipovodňových opatreniach, ako skoro všade okrem Žiliny a Bratislavy, rozmontovávajú výbušniny tak, že sa toho boja aj ostrieľaní pyrotechnici, rúbu uhlie v bani ktorú zalieva voda...

Schéma  nezodpovednosti Fukušimy, Černobyľu, vŕtacej plošiny Deepwater Horizon, červený kal z Veszprému a ďalšie nie je ničím výnimočným a môže prebehnúť aj u nás. Od určitej hranice rozsahu škôd by sa už možno zišiel aj nezávislý medzinárodný tribunál podobný tým, ktorý súdil najťažších vojnových zločincov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?