Burina na Domaši

Autor: Tomáš Makatúra | 15.4.2011 o 8:15 | Karma článku: 5,93 | Prečítané:  1767x

Nikdy som nepredpokladal, že by sa môj blog mohol stať takým výbušným argumentom, ako sa to udialo pred niekoľkými dňami. Nikdy som netvrdil, že som objektívny novinár so skúsenosťami, ktorý dokáže vyvážiť argumenty každej strany a slávnostne označiť toho lepšieho. To, čo sa však začalo diať okolo mojej osoby má obdobu možno vo filme Krstný otec. Pritom sa jedná len o pomenovanie absurdnej situácie v maličkej obci na brehu Domaše, ktorá zarastá burinou.

Každý kto sa do toho zastarie, alebo im nevyhovie schytá takú spŕšku osobných útokov a rôznych zákulisných vyhrážok, že sa nestihne diviť.

Pritom základné veci zostávajú stále nevyriešené. Domaša chátra, rozvoj stagnuje, pláže zarastajú burinou, turisti tam nechodia, chýba sociálne vybavenie a kultúrne stravovacie zariadenia. Domáci sa boria s extrémnou nezamestnanosťou a pozemky v lokalite strácajú hodnotu. Hlavný argument je ten, že nechcú stánkovú stravovaciu kultúru- takže radšej nemajú nič, len do očí bijúcu úbohosť priestoru.

Stačilo by pohnúť rozumom a prestať byť chamtivý. Územný plán nie je dogma, ale plán rozvoja. Domaša nikdy nebude prírodná rezervácia, alebo tichá chatárska osada. V tejto dobe samospráva určite nemá na okamžité investície do rekreačného vybavenia a otázka je, či takáto aktivita samospráve patrí. Podľa mňa je jej úlohou vytvárať príležitosti pre investorov, vlastníkov a zosúladiť ich s všeobecne prospešnými kritériami. Takže riešením na Domaši nie je naháňať oponentov a vyhrážať sa im zverejňovaním epizód z osobného života, ale stanoviť racionálne podmienky v územných regulatívoch tak, aby boli prospešné viacerým, nie len iniciatívnym skupinkám.

Ak sa v rozvojových štúdiách definuje štýl architektúry, vybavenie priestoru a náväznosť na ostatné aktivity bude to prospešné pre všetkých.

Nehovoriac o tom, že na Slovensku je pre takéto praktiky s územnými plánmi už precedens. V jednej severne položenej obci pripomenuli „blokátorom“ uzurpujúcim si právo striktného výkladu územného plánu proti vôli majiteľa územia, že smerodatným v tejto veci môže byť aj územný plán vypracovaný regionálnou samosprávou. A keď som sa tak díval na Domašu v Prešovskom regionálnom územnom pláne, pozemok ktorý tak veľmi kole bok kontrolórskej úderke by si svoje právo určite obhájil. Ale to by musel byť do situácie zapojený vyšší princíp občianskej prajnosti.

Svoj blog nepíšem z dôvodu, aby som vyhecoval miestnych úderníkov k vyhrážaniu, ako minule a kľudne môžu zverejniť všetku „špinu“ čo som za 22 rokov svojho života nazhromaždil. Určite jej bude menej a môj názor bude mať stále čistejší dôvod, ako maslo, ktoré si nesú na hlave títo jedovatí páni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?