Demokracia a vražda

Autor: Tomáš Makatúra | 3.5.2011 o 15:31 | Karma článku: 10,92 | Prečítané:  2022x

Komando zabilo  Ládina. Z médií sa sypú  oslavné reakcie nemoslimských politikov. Pred Bielym domom je ľudová veselica a Európa poslušne pritakáva. Mám však pocit že v tomto umelom cirkuse čosi chýba. Niečo nevyslovené a nezodpovedané. Niečo, čo zažili obete nacizmu a celá dotlčená  Európa a svet v Norimberskom procese. Tým niečím podstatným je  dokázanie viny, jej zdokumentovanie, verejná diskusia, argumenty obhajoby a nakoniec demokratický rozsudok. Takýto proces bol demonštráciou demokracie, toho, že víťazi uznávajú iné hodnoty ako porazení.

Rozmýšľam nad tým, ako môže vnímať človek z moslimskej krajiny správu, že cvičení armádni zabijaci vtrhnú bez vedomia inej krajiny do domu v prominentnej štvrti na jej území a  vystrieľajú jeho osadenstvo. Guantanámo je plné zadržaných šoférov, kuchárov a iných „teroristov", ktorých je nutné vypočúvať v najvyššom záujme. Bin Ládina zrejme vypočúvať nebolo treba, lebo tí skôr menovaní už všetko povedali...

Nerozumiem tomuto príbehu. Nemá nič spoločné s tým, čo si predstavujem ako správnu reakciu. Skôr nepodarený akčák, alebo úvod do volebnej kampane. Ľudia sú už zrejme krízou tak otupení, že treba čoraz väčší kaliber na ich mobilizáciu. Mne sa však nechce tlieskať, ak  demokratická krajina začne používať svojvôľu a rovnaké metódy ako opačná strana. Nepáčia sa mi civilné obete, nerešpektovanie hraníc, nepáči sa mi strieľanie vo vlastnej posteli bez súdu. A nezáleží na tom o koho ide. Ak bol Ládin  terorista a boli na to dôkazy, mal stáť pred tribunálom a svoj život dožiť na Guntanáme pri bravčovom rezni. Jeho obrana a argumenty zo súdnej siene mali byť známe verejnosti tak, ako argumenty nacistických pohlavárov. Takto to vyzerá, že mal byť len rýchlo umlčaný . Moslimský terorizmus je fenomén, ktorý musel vyrásť na horšom podloží, ako iba na pár pomýlených interpretáciách Koránu. Určite by prospela analýza akými prostriedkami „demokratický svet" presadzuje vlastné záujmy v tejto oblasti a ako je to akceptovateľné pre tamojších obyvateľov. Už križiacke vojny boli  hlavne o rabovaní pre vyvolených a utrpení pre všetkých ostatných, ktorí si mysleli, že ide o „boží hrob" a tak boli v záujme svätosti poprieť čokoľvek. Dnes sa nerabuje zlato, ale energia . Kulisy propagandy zostali rovnaké - zas ide vraj len o „náboženstvo". Rozprávka v štýle „ biologické zbrane Husajna" nebude fungovať do nekonečna, ako motív na vojnu pre nezainteresovanú verejnosť, ktorá nemá podnikateľské plány. Dohnať skutočne veci do stavu, že po kresťanských krajinách  začnú vybuchovať moslimské atómové bomby je najhoršie riešenie. Aká by bola „demokratická odveta" potom?  Bez súdu zrovnáme štvrtinu sveta s každým kto sa tam nachádza?

Zabijácke komando s poruchovým vrtulníkom môj obdiv naozaj nemá a ani tí, ktorí ho na misiu poslali. Popreli všetko k čo ich história naučila po druhej svetovej vojne. V tejto chvíli si už nikto nebude môcť byť istý, ako si demokratické krajiny vysvetľujú medzinárodné právo a hodnoty na ktoré sa odvolávajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?