Sčítanie a zlý pocit

Autor: Tomáš Makatúra | 11.5.2011 o 10:55 | Karma článku: 14,77 | Prečítané:  2542x

Od 13. mája nám budú pri dverách zvoniť sčítací komisári. Už len označenie „komisár" vo mne evokuje zlý pocit . Nehovoriac už o dôvodoch sčítania, ktoré uvádzajú oficiálne orgány :  „vytypovať miesta kde je potrebná nemocnica, škola, byty, cesta..."

http://www.sme.sk/c/5887880/povinnost-zapojit-sa-do-scitania-plati-pre-kazdeho.html

Teraz pripájam všetky rozrehotané smajly na svete a v priľahlej galaxii. Tieto „dôvody" sú totiž predmetom úplnej nečinnosti alebo cielenej likvidácie zo strany všetkých volených  predstaviteľov Slovenska.

Zoberiem to po poriadku - „dôvod nemocnica". Stačí si prečítať posledný trend znižovania lôžok a zatvárania nemocníc a všetci, čo nemajú v hlave seno pochopia, že žiadne sčítacie dáta situáciu nezvrátia. Bezmocný minister zdravotníctva si zahrabal hlavu do piesku nad nekoordinovanými poplatkami v nemocniciach, nad útekom odborníkov do zahraničia, nad liekmi. S údajmi zo sčítania obyvateľstva môže akurát odhadovať počet potenciálnych obetí takto zdevastovaného zdravotníckeho systému, ale by to by mu stačilo vedieť triviálne počty a čísla z daňových úradov (odpočítať obyvateľov, ktorí si môžu dovoliť ošetrenie v zahraničí od tých, čo sú odkázaní na domáce možnosti).

„Dôvod školy" riešia adresne samosprávy a úprimne pochybujem, že by potrebovali štatistiky zo sčítania, lebo svojou lokálnou optikou majú ďaleko lepší prehľad.  Znižujúci sa počet detí určite nepotrebuje nové školy a v dedinách, kde ich pre odlišné etnikum nutne potrebujú o tom už vedia dávno a kričia o tom do hluchých uší štátu dosť hlasno.

„Dôvod byty" je vyslovene čudný. Byty zadarmo si už rozdelili naše politické celebrity a komerčná výstavba je limitovaná biednou kúpnou silou tých, čo ich potrebujú. Štát ani samosprávy sa už desaťročia do žiadnej sociálnej výstavby nehrnú a zber takýchto údajov je v tejto situácii iba provokatívnym monitorovaním zúfalej stagnácie.

„Dôvod cesty" je už len komediálny záver, nakoľko si po diaľničnom mýte a stave existujúcich komunikácií neviem predstaviť, ako by počet obyvateľov ovplyvnil našu cestnú šlamatiku, ak to už zodpovední doteraz nevypozorovali.

Nejde mi do hlavy, prečo sa znovu vyhadzujú peniaze z tenkej peňaženky štátu na získanie údajov ktoré už má, alebo ich nepotrebuje. Prečo otravuje, zaťažuje a srdí daňových poplatníkov zbytočným cirkusom. A už vôbec nerozumiem, prečo by sa obyvatelia Slovenska mali deliť so štátom o informácie, ktoré sa týkajú vyslovene len ich osobnej slobody, vierovyznania a názorov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?