Sčítanie a zlý pocit

Autor: Tomáš Makatúra | 11.5.2011 o 10:55 | Karma článku: 14,77 | Prečítané:  2546x

Od 13. mája nám budú pri dverách zvoniť sčítací komisári. Už len označenie „komisár" vo mne evokuje zlý pocit . Nehovoriac už o dôvodoch sčítania, ktoré uvádzajú oficiálne orgány :  „vytypovať miesta kde je potrebná nemocnica, škola, byty, cesta..."

http://www.sme.sk/c/5887880/povinnost-zapojit-sa-do-scitania-plati-pre-kazdeho.html

Teraz pripájam všetky rozrehotané smajly na svete a v priľahlej galaxii. Tieto „dôvody" sú totiž predmetom úplnej nečinnosti alebo cielenej likvidácie zo strany všetkých volených  predstaviteľov Slovenska.

Zoberiem to po poriadku - „dôvod nemocnica". Stačí si prečítať posledný trend znižovania lôžok a zatvárania nemocníc a všetci, čo nemajú v hlave seno pochopia, že žiadne sčítacie dáta situáciu nezvrátia. Bezmocný minister zdravotníctva si zahrabal hlavu do piesku nad nekoordinovanými poplatkami v nemocniciach, nad útekom odborníkov do zahraničia, nad liekmi. S údajmi zo sčítania obyvateľstva môže akurát odhadovať počet potenciálnych obetí takto zdevastovaného zdravotníckeho systému, ale by to by mu stačilo vedieť triviálne počty a čísla z daňových úradov (odpočítať obyvateľov, ktorí si môžu dovoliť ošetrenie v zahraničí od tých, čo sú odkázaní na domáce možnosti).

„Dôvod školy" riešia adresne samosprávy a úprimne pochybujem, že by potrebovali štatistiky zo sčítania, lebo svojou lokálnou optikou majú ďaleko lepší prehľad.  Znižujúci sa počet detí určite nepotrebuje nové školy a v dedinách, kde ich pre odlišné etnikum nutne potrebujú o tom už vedia dávno a kričia o tom do hluchých uší štátu dosť hlasno.

„Dôvod byty" je vyslovene čudný. Byty zadarmo si už rozdelili naše politické celebrity a komerčná výstavba je limitovaná biednou kúpnou silou tých, čo ich potrebujú. Štát ani samosprávy sa už desaťročia do žiadnej sociálnej výstavby nehrnú a zber takýchto údajov je v tejto situácii iba provokatívnym monitorovaním zúfalej stagnácie.

„Dôvod cesty" je už len komediálny záver, nakoľko si po diaľničnom mýte a stave existujúcich komunikácií neviem predstaviť, ako by počet obyvateľov ovplyvnil našu cestnú šlamatiku, ak to už zodpovední doteraz nevypozorovali.

Nejde mi do hlavy, prečo sa znovu vyhadzujú peniaze z tenkej peňaženky štátu na získanie údajov ktoré už má, alebo ich nepotrebuje. Prečo otravuje, zaťažuje a srdí daňových poplatníkov zbytočným cirkusom. A už vôbec nerozumiem, prečo by sa obyvatelia Slovenska mali deliť so štátom o informácie, ktoré sa týkajú vyslovene len ich osobnej slobody, vierovyznania a názorov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?