Koniec študenta idealistu

Autor: Tomáš Makatúra | 31.5.2011 o 8:00 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2226x

Sú nás tisíce. Študenti - idealisti končiaci vysoké školy a univerzity. V chaose polofungujúcej  spoločnosti postihnutej mamonom a mocou ideme hľadať svoju príležitosť. Stačí sa však poobzerať okolo seba. Slováci nie sú rodení optimisti, ale koncentrácia uhundraných a nespokojných ľudí  na našom kúsku sveta je extrémna. Zatiaľ to len puchne.

Obrovské masové demonštrácie v Španielsku, ktoré naše médiá nejako čudne ignorujú, sú hlavne o množstve mladých ľudí, ktorým ich krajiny neposkytujú žiadnu životnú perspektívu. U nás je témou tlače napríklad „ukrivdenie" starostom, ktorí bez hanby brali zo spoločného kráľovské platy. Ešte sa nenašiel redaktor, ktorý by dal túto skutočnosť do súvislosti s tým, že ak niekto bezmedzne hrabe, na iného sa nedostane. Ak si ľudia v štátnej správe, samospráve a v poslaneckých či iných volených funkciách nehorázne nadelia, stratia sa zdroje pre vytváranie príležitosti iným. Množstvo káuz a milióny rozkradnuté v tendroch a zmluvách, aj u nás beztrestne zapadajú do bahna prehnitých postavičiek, čo sa „pregrcali" na vrchol koryta.

Rezonuje to tiež v Grécku. Obrázky z demonštrácií veľmi tíško podfarbujú komentáre o tom, že Gréci nežiadajú ohľady a nie sú proti reštriktívnym opatreniam v ich schátranej ekonomike, ale žiadajú, aby dlhy platili hlavne tí, čo sa podieľali na prvotnej rabovačke v ich krajine. Na uliciach tam stoja hlavne mladí, ktorí cítia, že im jedna generácia starých politikov prežrala budúcnosť.

Politikov  platíme preto, aby organizovali spoločnosť. Vždy budú skupiny spokojné a menej spokojné so svojím postavením. Dnes sme však v situácii, keď je spokojná len veľmi malá skupina a ostatní už pomaly nemajú kam ustúpiť. Nemôžeme všetci odísť zo Slovenska, len preto, že nás naši politici radi predstavujú ako lacnú pracovnú silu, ktorá sa ochotne vzdá svojej rodiny, priateľov a krajiny, aby uspokojila potreby silnejších ekonomík na západe.

Mladí ľudia na uliciach Európy začínajú dávať adresné pomenovanie situácii v ktorej verejná moc zle organizuje, rozkráda zdroje a nevytvára dlhodobé príležitosti pre spokojný život. Vlna nespokojnosti mladých z Grécka, Írska, Talianska, Španielska a ďalších  sa môže prevaliť Európou ako cunami...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?