Obnoviteľné zdroje neistoty

Autor: Tomáš Makatúra | 7.6.2011 o 12:05 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  838x

V poslednej dobe sa v energetike dejú prečudesné veci. Na jednej strane sa všeobecne uznáva, že rozšafný žúr dostupnej a lacnej energie z klasických zdrojov nevyhnutne smeruje k abstinenčnej „opici". Na druhej strane sa ozýva obava, že alternatíva obnoviteľných zdrojov každému poriadne siahne do vrecka a nenahradí v plnom rozsahu parádu, akú máme doteraz.

Hľadá sa odpoveď, ktorá by uspokojila aspoň väčšinu, keď už nie všetkých. Obávam sa však, že správna odpoveď môže byť aj radikálne obmedzenie dostupnosti energie tak, ako ho poznáme dnes.

Nemecko sa rozhodlo ako prvé, že svoju orientáciu v energetike zmení. Odstavia všetky jadrové elektrárne a budú sa ich snažiť nahradiť energiou z prevažne veterných elektrární. Takéto riešenie však vyžaduje prebudovanie sietí, vytvorenie záložných zdrojov a hlavne rapídne zníženie energetickej náročnosti celej spoločnosti. To všetko s vedomím, že vyrobená energie bude pre koncového odberateľa drahšia, energetická bezpečnosť nižšia a susedné štáty, ktorých energetika je prepojená s Nemeckom, ale nie zodpovedne koordinovaná budú mať veľké starosti tiež. Pozitívnym momentom bude možno tlak na vývoj lepších technológií a šetrenie.

Slovensko nebude výnimka a v konečnom dôsledku budeme musieť svoju energetickú stratégiu prispôsobiť veľkým hráčom z Európy. Pre obyčajného občana to bude znamenať, že musí prehodnotiť svoje ekonomické priority. Energia z centrálneho vykurovania, hoci produkovaná z obnoviteľných zdrojov, bude výrazne drahšia. V našich bytoch možno bude v zime chladnejšie, ako sme zvyknutí doteraz. Bude väčšia snaha o odpájanie z centrálneho zdroja a návrat k lokálnym kotolniam a kúreniskám. To bude mať dopad zhoršenie kvality ovzdušia. Teplá voda dostupná 24 hodín každý deň tiež nemusí byť samozrejmosťou. Podobné to môže byť v dodávke elektriny. Tzv. „blackout" nemusí byť len momentom z katastrofických amerických filmov, ale situáciou, ktorá sa vyskytne aj u nás.

Najlepšie sa bude dariť pripraveným. V rodinných domoch to bude jednoduchšie, ako v panelákoch. Energetické poradenstvo a informovanie verejnosti o možnostiach v tejto oblasti by malo byť prioritou verejnej správy.

Už  nie je čas zachraňovať staré systémy, väzby a vzťahy na našom kúsku európskeho teritória. Môžeme sa hrať, že sa nás nemecký obrat v energetike netýka a čakať do momentu, kým nebudeme v EÚ poslední...  alebo sa zaradiť a vyťažiť pre obyvateľov (nie vybrané profitujúce skupinky) to najlepšie. V každom prípade, by to chcelo zrozumiteľné slovo o energetike, aby aj radový občan pochopil, čo nás čaká a neminie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?