Bobor, nechápe novú dobu na Domaši

Autor: Tomáš Makatúra | 18.7.2011 o 10:20 | Karma článku: 9,46 | Prečítané:  1714x

Na webovej stránke expertov z Domaše je zaujímavá historka o tom, ako chcela bláznivá turistka zabrániť rozvoju miestneho pobrežia. Chránila vlastným telom bobrie hniezdo pod mólom a dokonca volala na pomoc zodpovedné orgány. Domašáci to teda vyriešili po svojom. Turistke poriadne vynadali a hrdinský poľovník vlastným mechanizmom odtiahol mólo od chlpatej potvory, ktorá si myslela, že ubytovať sa môže bez úradnej pečiatky kde chce.

Bolo by to smiešne, ak by to presne nevykresľovalo charakter tamojšej úderníckej partie.

Bobor vodný je celoročne chránený živočích. Zákon, ktorý ho chráni jednoznačne hovorí o tom, že je ho zakázané rušiť v jeho prírodnom prostredí, zraňovať, chytať, či premiestňovať. Zakázané je aj poškodzovanie jeho obydlí a hniezd. To platí aj na Domaši. Dokonca aj pre kontrolórov, poslancov, lokálnych aktivistov a poľovníkov.

Zosmiešňovanie turistky, ktorá im pripomenula, ako by sa mali správať k chránenému živočíchovi, len napovedá, že verejná správa v tejto oblasti trpí katastrofálnym deficitom odbornosti. Asi je na čase, aby sa o uvedenú situáciu začali zaujímať orgány štátnej ochrany prírody. Popis konania k obydliu chráneného živočícha je na verejne prístupnej stránke. http://www.domasacity.sk/sk/uvod/clanok/kvoli-bobrovi-zasahovala-policia. Dopad zásahu ťažkým mechanizmom v dobe, keď v hniezde mohli byť mladé by mal byť preverený a náležite „ocenený".

Okrem toho som presvedčený, že „poľovník" v rámci odborných skúšok mal ovládať správny postup k chránenému živočíchovi a vedome ho porušil. Zástupca samosprávy, ktorý ho v tomto konaní podporil by mal svoj diel zodpovednosti prevziať tiež.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?