Nórsky Beslan

Autor: Tomáš Makatúra | 26.7.2011 o 8:00 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1198x

Ten scenár sa opakuje stále v brutálnejšej podobe. Magor zoberie pušku a ide vystrájať na ulicu. Spoločnosť je zdesená a šokovaná. Hľadá sa motív, médiá šalejú, hovorí sa o prevencii. Po čase vec trápi už iba príbuzných obetí a celá záležitosť zhasne v šume iných udalostí. Zažíva to krajina za krajinou a nikto si už nemôže byť istý, či v jeho blízkosti nenabíja zbraň masový vrah. Už som to napísal a zopakujem to znovu: hlavným problémom spoločnosti je, že za peniaze sa dnes k zbrani dostane skoro každý.

Naozaj nevidím dôvod, aby rýchlopalné zbrane vlastnili bežní občania. Tento typ zbraní nemá byť verejnosti dostupný a to ani po psychologických testoch a čistom trestnom registri. Aj v prípade športových a poľovníckych zbraní je nutné zaviesť väčšiu selekciu ich držiteľov, ako je to v dnešnej dobe. Tieto zväzy nemajú  schopnosť garantovať selekciu vo svojich radoch a označovať ľudí, ktorí môžu byť hrozbou. Naopak vyznačujú sa toleranciou a pochybnou solidaritou s konaním, ktoré je často na hranici. Ľudia, ktorí hlásajú extrémistické názory, by v žiadnom prípade zbraň vlastniť nemali.

Móda psychopatov hromadne vraždiť v priamom prenose kamier pre pochybnú slávu a extrémne názory by mala nájsť v odozvu v spoločnej legislatíve všetkých krajín Európy.  Takéto konanie by malo byť posudzované ako teroristický útok vojenského charakteru. Nie je predsa možné, aby vrah stovky ľudí ešte niekedy mohol vyjsť slobodne na ulicu...

Aj informovanie cez médiá o podobných činoch by malo mať iné pravidlá. Dnešná snaha o senzácie u množstva úchylákov vyvoláva potrebu krvavej slávy a zviditeľnenia sa. Určite je potrebné radikálne zmeniť prístup. Počas incidentov by mali o situácii mať možnosť informovať iba odborne cvičené profesionálne zložky polície a to hlavne s ohľadom na bezpečnosť verejnosti,  na situáciu príbuzných a obetí. Žiadne senzácie, žiadne zavadzajúce vrtuľníky a blokujúce davy novinárov. Následne by mali byť obmedzené možnosti psychopatov komunikovať o svojich zvrátených teóriách s verejnosťou. Tak kde nie je reklama- nebude dopyt ani opakovania.

V Nórsku bol spáchaný hrozný čin. Človek, ktorý si hovoril kresťan, zmaril stovku životov detí a tínedžerov. Je potrebné dôkladnejšie analyzovať situáciu a zastaviť takéto excesy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?