Samce z vyššej vrstvy

Autor: Tomáš Makatúra | 31.8.2011 o 8:00 | Karma článku: 9,32 | Prečítané:  1546x

Českom sa valí škandál prominentného lekára, ktorý obťažoval a týral svoje asistentky. Nebolo by na tom nič zvláštne, veď úchylovia žijú medzi nami bežne a kým sa im darí splynúť s davom sú tolerovaní aj na vysokých spoločenských miestach. Český prípad je zvláštny tým, že sa  tomu úchylovi podarilo splývať s vysokou spoločnosťou na veľmi dlhú dobu.

Znamená to, že patologické normy správania sa tolerujú a stávajú bežným javom. V spoločnosti, kde si politici dokazujú, kto je väčší samec a môže si dovoliť viac zvrhlosti a špiny sa potom kde-tu stratí aj úplný psychopat. Česká spoločnosť je extrémne tolerantná k rozbíjaniu rodín, odkopávaniu dlhoročných životných partnerov, hrubijánstvu a chvastúňstvu s vysokými konexiami. Pochopenie k takýmto spôsobom tam vidieť vo všetkých vrstvách spoločnosti a v inštitúciách, ktoré by mali monitorovať hranice. Aj v prípade pána úchyl-doktora sa ukazuje, že nekonala polícia, nekonala rodina, nekonali kolegovia v práci, nekonali spoločenské organizácie v ktorých bol členom. Stačilo sa oháňať vplyvom známych ksichtov. To musí byť v Česku riadny marast, ak všetci okolo bezcharakterného človeka dlhodobo uveria, že jeho vplyvní známi sú rovnako zvrhlí a zlí a zakryjú každé svinstvo, ktoré urobí. Tiež si neviem predstaviť, ako po prevalení jeho činov, ale  tiež  aj  posledných vyhlásení do novín, môže fungovať v kruhu rodiny či vlastnej ľudomilnej  profesie.

Spoločnosť by mala byť na charakter svojich prominentov citlivejšia, aby medzi nich nemohli  zapadnúť indivíduá s úplne pomýlenými hodnotami, ktoré vydávajú za „normálne" alebo dokonca za prednosť. Tolerovať zverince vzťahov a hierarchie nadsamcov ako normálnu vec, môže iba spoločnosť  ktorá hnije a stratila svoju lepšiu časť existencie.

Dobrou správou je, že tento prípad niekto zastavil a otvoril. Že médiá pomenovali úbohosť „samca z vyššej vrstvy" a nikto sa už ku nemu neprihlásil. Otázka je, či to tak aj zostane a spoločnosť nájde silu striasť sa aj jeho kópií. Táto situácia a schéma sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek krajine, ale záleží na ľuďoch, ako čestne sa s ňou vysporiadajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?