Nedomyslený rebríček úspešnosti

Autor: Tomáš Makatúra | 24.9.2011 o 8:00 | Karma článku: 9,66 | Prečítané:  1440x

Dnes som sa z chuti zasmial. Ministerstvo školstva investovalo do systému, ktorý vyhodnocuje cez databázu Sociálnej poisťovne platy absolventov jednotlivých vysokých škôl. Od tohto údaju sa má následne odvíjať predstava o „úspešnosti" škôl a smerovať záujem budúcich vysokoškolákov. Školy, ktorých študenti zarábajú najmenej, by teda podľa tejto logiky mali zrejme zavrieť brány. Všetci študenti Bratislavských univerzít  zvíťazili v kvalite voľby budúceho zazobaného života. Konečne tak niekto povedal nahlas, aká je vízia úspešného absolventa na Slovensku a aké kritériá a lokalita na ich splnenie.

Niečo tu však nešteluje. V prvom rade výška platov absolventov v iných lokalitách ako v Bratislave nie je viazaná na len na školu, ale predovšetkým na ekonomickú situáciu v regióne. Označiť „kvalitu" poskytnutého vzdelania len výškou platu absolventa je popretie práce stoviek kvalitných pedagógov z lokálnych vysokých škôl. Tiež stojí za zamyslenie, či takýto „hodnotový" rebríček je práve tým, čo Slovensko potrebuje a čo je v živote človeka dôležité. Stačí totiž presun absolventa Prešovskej univerzity do Bratislavy a naraz sa ocitne v tabuľke medzi „úspešnými" absolventmi Bratislavských univerzít s vysokými platmi. Sú na to desiatky aktívnych príbehov.

Zverejnená štatistika vypovedá hlavne o tom, koľko absolventov je ochotných odísť za lepšie platenou prácou z hladových dolín. Jej terajší výklad smeruje k presunu budúcich záujemcov o štúdium do Bratislavy, čo bude znamenať následný problém v regiónoch a pretlak na kapacity v hlavnom meste.

Dúfam, že sa nájde fundovaný sociológ a ozvú sa regionálne samosprávy, ktoré taktne vysvetlia autorovi tejto tabuľkovej scestnosti, že jednoduché výklady situácie treba nechať v telenovelách. Úspešnosť človeka sa nemeria iba jeho výplatnou páskou, ale aj mnohými inými hodnotami. Malo by byť však záujmom verejnej moci, aby ich ľudia mohli tvoriť na celom Slovensku. Vždy budú odbory v ktorých sa bude zarábať lepšie a lokality, kde sa skoncentruje moc a peniaze- na to netreba tabuľky. Dôležité je udržať potenciál rozvoja aj mimo hlavného mesta a to sa neudeje tým, že sa budú nevhodnými informáciami dehonestovať iné školy a študijne odbory

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?