Pokus o pokrízovú predpoveď

Autor: Tomáš Makatúra | 28.10.2011 o 8:00 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  1572x

Sledujem množstvo pokusov o predpovede blízkej ekonomickej budúcnosti nášho geografického priestoru. Jeden expert hovorí o nástupe „doby etiky" a konca boja ekonomických ideológií, čo je ten ružovejší variant. Čítal som však aj víziu poradcu renomovanej ekonomickej inštitúcie, ktorý radí skupovať pôdu a vlastniť zbraň. Ako to dopadne hlavne pre „strednú triedu"?

Už dnes je jednoznačné, že vrstva ľudí živiaca sa prácou medzi valcami extrémne bohatých a kruto chudobných pocíti najhoršie zmeny. Je to dejepisný fakt a opakuje sa už niekoľko desiatok generácií pri každom väčšom otrase civilizácie. Rozsah krízy ktorú zažívame už vydesila celú politickú suitu Európy tak, že sú ochotní ju radšej draho odďaľovať ako riešiť. V týchto súvislostiach ju už začínam hodnotiť, ako „ekonomický drvivý dopad".

Vzájomné jedovaté výpady lídrov najmocnejších krajín Francúzka a Británie ukazujú, že Európska únia zrejme zahynie na chronickú chorobu starého kontinentu- pomalosť, ješitnosť, sebeckosť. Pre tieto patologické prejavy neverím na lepšiu budúcnosť a obávam sa, že sa po špirále času došplháme iba k reakciám, aké  európske mocnosti predvádzajú storočia dozadu. Konglomerát sa asi rozpadne. V ekonomickej vojne budú proti sebe bohaté bloky  s výrobnými prílepkami (napr. Slovensko), ktoré následne zistia, že na nich tlačia sily aj horších mocností, ako ich historické predstavy o spravodlivom usporiadaní kolónií.

Kotol takéhoto vrenia úplne položí „sociálnosť" Európy pre mnohé krajiny úplne a časť strednej vrstvy aj v bohatších štátoch. Nastane otvorená drancovačka zdrojov zo strany politických, ekonomických elít a mafií. Žiadne sociálne dôchodky, žiadne zdravotníctvo a školstvo zdarma. Nastane novodobý temný stredovek .Oslabená, rozdelená, chorá stará Európa sa stane lákavou korisťou. Jej poklady budú klať oči ako dakedy staroveký Rím.  Bolo by naivné predpokladať, že túto situáciu nebudú chcieť využiť silní hráči za hranicami. Z nich bude možno Rusko tou najcivilizovanejšou a kultúrne najbližšou „hrozbou".

Fuj- iba dúfam, že sa stane nejaký zázrak a takto to nebude.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?