Taliansko- chudobná krajina bohatých ľudí

Autor: Tomáš Makatúra | 19.11.2011 o 8:00 | Karma článku: 9,38 | Prečítané:  2001x

Postulát o prežratom Grékovi, ktorý úspešne zabral v slovenskej politike a „ušetril nás od solidarity" si vyžaduje, aby našiel svoje pokračovanie. Podnecuje to aktuálna situácia v Taliansku, ktoré sa  plnou rýchlosťou rúti na grécku striedačku. Sekera, ktorú zaťala jedna z najväčších ekonomík Európy sa už valmi a kamuflovaním čísel riešiť nedá. Asi prichádza záverečný účet. Na rozdiel od Grécka je tu steblo nádeje.  

Taliansko je chudobná krajina bohatých ľudí a firiem. Na rozdiel od Grécka je hlavne severná časť jedným z najbohatších miest v Európe. Možno nastal čas, aby sa peniaze a garancie na záchranu krajiny hľadali v tomto prípade práve tam.

Veď niektoré svetoznáme talianske firmy prejavili ochotu podržať ekonomiku štátu a krajina, ktorá má najväčšie rezervy zlata na starom kontinente by mala mať v sebe toľko hrdosti aby sa  nehádzala na krk iným partnerom. Bohaté obyvateľstvo severu, ktoré desaťročia nie je schopné výraznejšie solidárne rozvinúť juh a vedome ho využíva ako zdroj lacnej pracovnej sily bude musieť zmeniť prístup. Koniec koncov z bohatých rokov prosperity a z Európskej únie tieklo najviac bohatstva práve paradoxne nie na rozvoj juhu. Mentalita sebectva a individualistického myslenia- keď štát je všetko ostatné len nie ja, dať iba nevyhnutné, ale využívať všetky výhody, by mala skončiť v celej Európe.

Taliansko sa môže predviesť. Vychudnutá kostrička verejnej moci sadí na napráskaných  domácich pokladničkách, ktoré môžu ratovať veľkú časť ekonomiky krajiny. Dobrovoľne to asi nepôjde. Tiež by to mohol byť ťažký sociálny precedens, ktorý by vystrašil ostatných boháčov v rozvrátených  krajinách.

Grécke štrajky tisícok ľudí boli presne o tomto- nech ten marast platia tí, čo z neho profitovali... V Taliansku je však kontrast bohatstva v krajine taký silný, že ho nie je možné prehliadnuť tak jednoducho, ako grécky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?