Pacient, politika a smrť

Autor: Tomáš Makatúra | 25.11.2011 o 12:24 | Karma článku: 11,45 | Prečítané:  1459x

Nespokojnosť lekárov prerástla do živelnej katastrofy, ktorá obrala o rozum všetky zainteresované strany strany. Zostal už len opustený pacient. Lekári vypaľujú z mešca daňových poplatníkov viac, ako v ňom reálne je. Politici, ktorí v ňom rabovali bez hanby a jediní v spoločnosti si z neho nadelili nadelili nie podľa výkonu , ale vlastného precenenia nemajú pochopenie pre rovnaké konanie u iných.

Radový občan rozmýšľa, čo sa to vlastne deje... Jediným vysvetlením je, že tenká šnúrka morálky praskla.  Zdravotnícki pracovníci sa roky prizerali ako vyvolení politickí nominanti doslovne vykrádajú a deštruujú zdravotnícky systém. Zdravotné odvody poplatníkov a vybudované zdravotnícke zázemie slúžili ako základ biznisu v ktorom sa lekári a zdravotné sestry dostali do pozície výrobných prostriedkov pre iných. Stratili hodnotu a drancovači systému úplne zabudli, že sú podmienkou, aby to celé odborne fungovalo. Rovnaký hnus sa deje aj v iných odboroch a najvypuklejšie je to tam, kde má niekto garantovaný dlhoročný monopol, alebo inak nasmerovaný tok peňazí.

Politici v zdravotníctve doriadili čo sa dalo. Najhorším momentom je strata dôvery. Je úplne jedno, koľko teraz pridajú lekárom. Tí sa už nabehli na vlnu deštrukcie a straty rešpektu. Už sa prihlásili o svoju časť „výpalného" zo zdravotných odvodov, ktorú si doteraz delili iní. Tam je problém. Veci zašli ďaleko. Tento štrajk prerástol hranice úpadku. Je to bitka o korisť, nie bitka o všeobecné blaho.  Ani z jednej bojujúcej strany nezaznieva, že sa bude riešiť katastrofálny stav vybavenia nemocníc, obmedzenie zdravotníckej starostlivosti, šmejďácke generiká miesto liekov, operácie, moderná starostlivosť...obe sa len bijú o prachy pre vlastnú „čiernu dieru" .

Vyhlásenie núdzového stavu je hlúposť. KDH má zodpovednosť, že veci zašli takto ďaleko. Skutočným riešením pre občana nie je návrat lekárov s väčšími peňaženkami, ale skutočná morálna reforma zdravotníctva bez cudzopasníkov. Ak treba do systému priliať viac peňazí a politici ich nie sú schopní vziať byrokracii zdravotných poisťovní, treba ich zobrať politickým stranám a voleným zástupcom.

V tomto štrajku mi chýba morálna autorita. Len dúfam, že ňou nebude smrť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?