Vydieranie ako pracovná metóda

Autor: Tomáš Makatúra | 2.12.2011 o 11:15 | Karma článku: 10,68 | Prečítané:  1853x

  Slovenský pracovný trh nie je charakteristický len lacnou pracovnou silou, ktorú naši politici a zamestnávatelia udržiavajú za tichého potlesku bohatých starých členov únie. Veľmi typickým prejavom sa na mnohých pracoviskách stalo vydieranie zamestnancov, ako pracovná metóda. Neúcta, nátlak, arogancia sa bežne usadili v „personalistike" na Slovensku. Divím sa, že len v nemenovanej pobočke ázijskej firmy, dožadujúcej sa zavedenie fyzických trestov pre zamestnancov pri páse, sa zatiaľ vyskytol obranný incident prefackania  všemocného  manažéra.

Stalo sa úplne normálne, že chorí zamestnanci chodia do práce, lebo im zamestnávateľ nepovolil PN. Neplatené nadčasy, odvolanie z dovolenky, kešovky miesto platu či jeho meškanie, absencia základných prejavov slušnosti ...to je na mnohých slovenských pracoviskách bežná realita. V chudobných  regiónoch korektný pracovný vzťah skoro nepoznajú. Najpoužívanejšia veta je „Ak sa ti nepáči, môžeš vypadnúť, na ulici stoja ďalší..."

Aj z týchto dôvodov ľudia utekajú pracovať za hranice. Hlavne mladí absolventi bez rodinných záväzkov a hypoték netrpia prehnanou loajalitou k zamestnávateľom a idú okamžite tam, kde cítia lepšie podmienky. Netolerujú nekorektné správanie zamestnávateľov, ktorí zabudli na etiku. Starší pracovníci však pred nekorektnosťou väčšinou sklonia hlavy a „držia ako hluchý dvere"... Výsledkom na Slovensku sú tisícky uhundraných, nespokojných a ticho agresívnych zamestnancov v ktorých to vrie. Osekaný zákonník práce a nedostatok empatie aj slušnosti sa nevyhnutne prejaví. Tento stav môže zisky prinášať iba obmedzenú dobu. Dnes to už vidieť na situácii s lekármi. Systém sa rozpadol hlavne na morálke. Nedocenenie, nútené horibilné nadčasy, vykrádanie zdrojov ich doviedli do stavu, že sa správajú úplne rovnako ako ich proťajšok- politici. Politici, ktorí roky vykrádali zdravotnícky systém a tvrdili, že na platy lekárov nemajú kompetenčný dosah, zrazu rozdávajú a sľubujú ešte aj znenie v pracovných zmlúv...

Arogancia moci v posledných týždňoch došla tak ďaleko, že miesto racionálnej a slušnej debaty nariadili nútenú prácu. Pochopili veľmi neskoro a až po vytriezvení z vlastnej nafúkanosti, že bez základného kameňa- lekárov zdravotníctvo nepobeží...

Toto isté sa za krátky čas udeje v školstve a spustí sa v ďalších sektoroch... Pritom stačilo, aby si zamestnávatelia a verejní predstavitelia viac vážili prácu a ľudí. Nejde len o peniaze, ale aj o etiku. Nedá sa ošklbať na kosť, vycicať do poslednej kvapky sily a ešte aj kopať do zadku  a čakať, že sa nikto nebude brániť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?