Ako nahradiť gorily

Autor: Tomáš Makatúra | 3.2.2012 o 8:00 | (upravené 3.2.2012 o 9:01) Karma článku: 11,79 | Prečítané:  936x

Antigorilie protesty odzrkadľujú výbuch nespokojnosti radových občanov so situáciou vo verejnom živote našej krajiny. Po prvotnom šoku z banánového útoku na parlament sa však stará tlupa rýchlo otriasla a nasadila vlastný štýl protiúderu. Časť sa tvári, že si nič na ulici nevšimla, časť sa pokúša „pridať" a zhodnotiť aktivizáciu más vo svoj prospech a časť priamo či nepriamo útočí. Najhoršie sú zákulisne útočiace gorily. Snažia sa vyvolať dojem, že nespokojné masy nemajú k súčasnému marastu zmysluplnú alternatívu.

Pri oslavách Zamatovej revolúcie som si všimol pár detailov, ktoré mi zákulisný útok goríl vyvracajú. Všetky revolúcie začínajú ako naivný útok a väčšia časť ich aktérov sú  idealisti, ktorí s výkonom moci nemajú skúsenosti. Aj dnešné gorily začínali ako výpravcovia, učitelia, lekári, dokonca robotníci a dnes sa pasujú za doživotných expertov na riadenie štátu. Niektorí z nich dokonca prešli vývinom od revolucionára ku gorile, takže by najlepšie mali vedieť čo je možné ak sa chce...
Nie je pravda, že k súčasnému stavu riadenia štátu neexistuje alternatíva. Už len požiadavka nekradnúť a potrestať zlodejov je obrovská alternatíva- nevídaná neslýchaná v našich končinách. Tlupy nedotknuteľných sa tým stávajú impotentné.
Plné námestia nespokojných občanov jasne vyjadrujú, že teraz je na rade reforma politického systému a ak na ňu nenájde silu doteraz privilegovaná skupina politikov, krajinou sa prevalí nepríjemná sila, ktorá nerozlišuje politické spektrum. To by mohlo znamenať, že politické strany stratia viac, ako sú si v tejto fáze arogantného nadhľadu schopné priznať.
Vysmievať sa z naivity Antigorily pri požiadavke odloženia volieb znamená, že vrchnosť nepochopila skrytú vyhrážku verejnosti. Voľby sú dvojstranný akt a treba na nich nie len kandidátov, ale aj občanov. Hromadná neúčasť na voľbách ohrozuje ich legitimitu a aj víťaz so slabým mandátom bude v stratenej situácii viac riešiť občiansku nespokojnosť ako doterajšie pokojné kšeftíky.
Vážené gorilky- ak je vo vás ešte štipka slušnosti, reformujte svoju ZOO. Už je čas na poriadne upratovanie chlieva. Ak si ho nevypratáte sami, príde upratovať občan Herkules...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?