Šibenice na námestiach

Autor: Tomáš Makatúra | 9.2.2012 o 8:30 | Karma článku: 11,16 | Prečítané:  1185x

Priznám sa, nebolo mi všetko jedno, keď som stál na Antigorilom mítingu a partia chlapcov tam neďaleko vztýčila šibenicu s obesenou opicou,  podpálili plagáty na plote a lanom skúšali vytrhnúť z pántov kovanú bránu. To, čo sa dialo pod hradným vŕškom, som už na vlastné oči nevidel, ale stačili mi zábery vodného dela a ťažkoodencov v televízii. Napriek tomu si nemyslím, že sa vec vymyká spod kontroly - to je len krik vystrašených komorných politikov, ktorí by si priali nejaký dôvod na zastavenie situácie, ktorej nevedia rozkázať. Po tom, čo je na stránkach spisu Gorila by som sa ani nedivil, keby najatých provokatérov pri demonštráciách platila niektorá politické klika.

Nikto nevie odhadnúť, kam až dospejú nepokoje. Isté však je, že najúčinnejšou podnecovačom gradácie situácie sú hluché uši a arogancia medzi politikmi. Gorila ich zomkla do jedného vystrašeného jednoliateho davu rovnakých strachopudov bez schopnosti sebareflexie. Čakajú, či búrka prehrmí a osud ich v marci zase posadí do teplých kresiel. Vždy vedeli rýchlo rozhodnúť o reformách, ktoré uťahovali opasok radovým občanom, ale teraz očakávanú reformu politického systému nie sú schopní ani pomenovať, nie to ešte o nej začať zmysluplnú diskusiu s verejnosťou. Už len tento krok by zmiernil napätie v uliciach.  
Je naozaj desivé, že nadľudia v politike stratili úplne empatiu k dianiu v spoločnosti. Podaktorí chodia akurát opačovať k demonštrantom, či by sa dáko, bez zmeny organizácie moci, nepredrali do lacno priazne.
Protesty na uliciach majú svoje opodstatnenie, ale sú v stálom riziku, že sa nájde objednávateľ, ktorý ich zneužije násilným spôsobom a zdiskredituje. Je čas nájsť okrem manifestácie nespokojnosti na ulici aj ďalší strašiaci prvok, ale v demokracii ním nemôžu byť šibenice - ani pre plyšiakov. Najobávanejším argumentom je účasť na predčasných voľbách. To je slabá stránka systému. Mandát a moc sa odvádza od počtu ľudí, ktorí sa zúčastnia na volebnom akte. Zbytočné je voliť starú gardu. Zbytočné je voliť nových, ktorých systém za pár týždňov zomelie do starých, vychodených  koľají. Pamätám si na argumenty, keď v rámci menšieho zla, boli ľudia voliť za prezidenta pána Gašparoviča, aby nevyhral pán Mečiar... A tieto situácie sa budú opakovať do tej doby, kým to politikom dovolíme... Aj občianska neposlušnosť je legálnym spôsobom vyjadrenia nedôvery pri riadení štátu. Politici majú zastupovať našu vôľu, nie my sa prispôsobovať ich čachrom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?