Výpalníci v ambulanciách

Autor: Tomáš Makatúra | 4.7.2012 o 8:00 | Karma článku: 10,12 | Prečítané:  1247x

Zdravotnícky systém sa nám znovu zasekol. Všetci kričia, že majú málo. Teda- skoro všetci kričia, že majú málo, len poisťovne nadradene mlčia. Okrem poisťovní sa nechápavo nezúčastnene tvári aj štátna moc... Dosť toho majú hlavne odkázaní chorí ľudia.

Vyberať poplatky priamo od pacientov je najzbabelejší nápad, aký lekárom skrsol v hlave. Miesto poisťovní zaútočili na bezbranných pacientov, ktorí nemajú možnosť neodviesť svoje peniaze do čiernej diery kšeftov v systéme. Zrejme počítajú s tým, že tisíce položivých zombíkov dolezie k exkluzívnym bránam zdravotných poisťovní a zúfalým mručaním ich obmäkčia, aby sa o zdravotné odvody podelili aj s výkonnou zložkou zdravotníctva. Kvílenie a utrpenie chorých platičov odvodov má vylepšiť nátlakový hybný moment, ktorý naplní aj lekárske peňaženky.

Lekári, odhliadnuc od svojho humánneho poslania, zabudli na základné programové vybavenie zdravotných poisťovní, ktoré ich diametrálne stavia na inú dimenziu. Kým lekár skladal Hippokratovu prísahu, zdravotné poisťovne neoficiálne prisahali vernosť len  zisku a ich majiteľom. Lekár však prisahal na morálny rozmer svojho povolania. Zdravotné poisťovne od svojho vzniku generujú iba nehumánnu práčku nasilu zodraných peňazí. Tým je fakt jedno, keby tisíce ľudí umierali pred ich luxusnými sídlami, hlavne že majú PENIAZE. Dokážu sa k veci takto postaviť aj lekári? Dokážu to tolerovať zazmluvnení politici? Budú sa k tomu obyvatelia ďalej stavať s totálnou apatiou? Kedy príde prvý zúfalý pacient, či jeho rodinný príslušník do ordinácie, alebo poisťovne s puškou?

Situácia by nezašla tak ďaleko, keby každá politická garnitúra nepodrazila svojich daňových poplatníkov. Uhliarikove nekorektné manévre a útek zo skoro potopenej lode boli obrazom Costa Concordie, kde sa do posledného momentu hrali na frajerov a potom nechali pasažierov v štichu.

Na Slovensku nie je odvaha na oficiálnu zdravotnú reformu, politici sa  boja svojim voličom povedať, že ich zdravie nie je pre štát prioritou. Radšej sa rieši bezcharakterný biznis a padáky. Lekári stratili morálku preto, lebo ju stratila celá spoločnosť a hlavne tí pri moci. Zatiaľ sa nenašla žiadna autorita, čo by sa zachovala slušne a pomenovala veci pravými menami. Je čas vyzvať politikov, aby „medzinárodné" zdravotné  poisťovne na Slovensku a „geniálni doktori s empatiou k pacientovi" dostali po nose. Stačí ak budú mať aj ostatní slovenskí pacienti, okrem papalášov, možnosť uzavrieť zmluvy s lekármi a poisťovňami v okolitých krajinách. Netreba nič rušiť...za tie isté peniaze sa slovenskí občania postarajú sami o seba. Keď už sú tu také pomery, že všetci prišli o rozum...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?