Hlúposť sadí na Domaši burinu II

Autor: Tomáš Makatúra | 31.7.2012 o 8:00 | Karma článku: 8,55 | Prečítané:  1076x

Tento príbeh dopadov klimatických zmien a drancovania prírodných zdrojov nie je osamelá kauza z „divokého východu", ale príklad toho, čo budeme zažívať v budúcich rokoch aj na „civilizovanom západe Slovenska".  Domaša môže byť precedensom, ako riešiť tieto situácie a čo v nich zohráva prioritu. Hraničná čiara  územia, kde je možné všetko sa v hlavách predstaviteľov mnohých veľkých inštitúcií  a nadnárodných podnikov kreslí na mape dvoch samosprávnych celkov susediacich s Ukrajinou. Tento chvost republiky, východ" nie je divoký ani tak  správaním svojich obyvateľov, ale skôr správaním niektorých „západniarov" k nemu.

Pekný príklad čudáctva práve prebieha na umelej nádrži Domaša. Toto miesto bolo dlhé roky príkladom súžitia priemyslu, energetiky a domáceho cestovného ruchu. Každý menovaný účel vodného diela  sa kedysi  podarilo zladiť tak, aby mali z neho úžitok nie len fabriky a rozvodná energetická sieť, ale aj ľudia z okolitých dedín, chatári a rekreanti z miest. V posledných rokoch sa však situácia začína drasticky meniť. Časť negatív v príbehu zohrávajú klimatické zmeny a časť necitlivé, či egoistické využívanie prírodného zdroja na úkor tam žijúcich obyvateľov.

V Domaši mizne voda. Jej radikálny úbytok sa nedá skryť. Brehy sú odhalené tak, ako ešte nikdy. Pátra sa po dôvodoch. Starostovia okolitých obcí sa búria proti správe vodného diela, ktoré napriek poklesu hladiny štedro zásobuje energetiku a priemysel, ktorý vodu z priehrady využíva. Hlavne k správaniu podnikov a ekonomike pokrytia ich potrieb je množstvo veľmi kritických výhrad. Určite je najvyšší čas, aby sa odpadové vody riešili v uzavretých cykloch v prevádzkach, nie vypúšťaním do riek. Už nie je čas na úľavy.

Vo vzduchu visí zásadná otázka: Utiahne Domaša v suchých rokoch potrebu vody pre rekreáciu, potreby miestnych obyvateľov, už vytvorenú klímu lokality, alebo ju vyčerpá výroba elektriny či tolerované riedenie odpadových vôd vypúšťaných do rieky po prúde zo súkromných podnikov ?

Ktorý nárok na túto vodu je ten morálne správny a kam až môže zájsť snaha o uspokojenie spotrebiteľov so záujmom vodu z priehrady vypúšťať? Čo sa stane, ak raz zostane Domaša úplne suchá?

Jednoznačne sa staviam na stranu obyvateľov tejto lokality. Je čas začať hovoriť o krízových scenároch a prioritách regiónov v súvislosti s klimatickými zmenami. Myslieť a správať sa po starom v novej situácii môže viesť ku konfliktom na ktoré tu zatiaľ nie sme zvyknutí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?