So sestrami sa hrá hra na hlúpych

Autor: Tomáš Makatúra | 3.10.2013 o 9:00 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  278x

Čierneho Petra v hre na vykrádanie zdrojov v zdravotníctve dnes držia zdravotné sestry. Politici ho vždy posúvajú tomu u koho predpokladajú menší odpor. Sestry boli slušné, tak sa im jednoducho ušla najhoršia karta- zatiaľ.

Celý systém slovenského zdravotníctva sa rúca. Je v tom diletantstvo, nenažranosť, sebeckosť, ľahostajnosť a už aj zúfalstvo a tragédie... Nikto nemá snahu rozhodnúť a vzniká podozrenie, že katastrofa je vyvolávaná zámerne s cieľom donútiť verejnosť akceptovať privatizáciu všetkých činností a vytesniť zo systému nesolventných poistencov.

Zdierané zdravotné sestry sú len jedným ohnivkom v zhnitej reťazi systému, ktorý začína v platení zdravotného poistenia. Už na vstupe politici pokrivili podmienky, keď za každého poistenca nie sú odvádzané do systému rovnaké odvody. Štát za svojich poistencov neodvádza to čo ostatní zamestnávatelia a tým okráda ostatných poistencov o zdravotný štandard, ktorý by normálne mali ak by nespolufinancovali iných „lacnejších poistencov". Potom nastúpia zdravotné poisťovne, ktoré si na svoj zisk , drahú réžiu v luxusných budovách zoderú ďalšie milióny z odvodov...Nastupujú rôzne exkluzívne zmluvy s dodávateľmi rôznych služieb v zdravotníctve, ktoré boli ako zlaté vajcia vytrhnuté zo systému a sú platené prednostne, nadštandardne a často bez ohľadu na ostatnú situáciu. Sú to „hnojné usmernené toky"  praktík  často pod rúškom verejného obstarávania. Tam miznú ďalšie zdroje.

To, čo zostane v systéme už nestačí na krytie reálnych potrieb reálnych výkonov v zdravotníctve. Jednoducho parazitizmus a cicanie dosiahlo mieru, že nepotrebná časť „nadstavby" v zdravotníctve je už taká veľká, že na lekárov, sestry, lieky, zdravotnícke výkony  peniaze nezostávajú. Preto sú čakacie listiny, preto sa presúva Čierny Peter nedofinancovania platov po zdravotníckom personáli od lekárov až po sanitárky.

Politici čo tento marast narobili, nevedia ako z neho von. Napodpisovali nepriestrelné zmluvy, vzťahy a dohody a „takéto staré politické nádory" sa len prekrývajú novými, bez riešenia celkového stavu. Na rozumné radikálne riešenie nemá nikto odvahu, lebo každý tam už má svoje maslo na hlave. Tak sa radšej guľa nabaľuje ďalej a každý účastník evidentne dúfa, že to vybuchne mimo jeho dobu životnosti...

Som presvedčený, že ak si chcú sestry vybojovať svoje platy bez posunutia Čierneho Petra inej personálnej skupinke v zdravotníctve, tak musia otvoriť ďaleko širšiu diskusiu, ako je len ich výplatná páska. A mali by sa už otvorene ku nim postaviť aj ostatní zdravotníci a pacienti. Otázka je, či sa nájde odvážny hovorca, čo otvorene pomenuje chorobu v ktorej sa zmieta slovenské zdravotníctvo a v mene zdravého rozumu a životov občanov bude žiadať riešenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?